ПІЛОТИ

Пілоти грають головну роль у віртуальній авіації, так як це найбільша за чисельністю частина спільноти, для якої і робиться вся робота.

У ВАШИХ ПОЛЬОТАХ ЦЕ ВАМ ЗНАДОБИТЬСЯ

Для успішного виконання польоту, в тому числі і для того, щоб Ви по максимуму насолодилися процесом від автентичності виконання процедур, маючи чудовий вид з вікна Вашої кабіни, наше співтовариство пропонує скористатися сценаріями і схемами тих аеропортів України, які Ви плануєте відвідати. Ми намагаємося регулярно оновлювати цей розділ сайту відповідно до останніх оновлень аеронавігаційної інформації, так само як і оновлювати сценарії аеропортів.

Ми надаємо сценарії на безкоштовній основі і не маємо авторських прав на них, так як вони належать відповідним розробникам.

Більшість сценаріїв сумісні з різними версіями симуляторів, а це значить Ви можете спробувати використовувати сценарій, навіть якщо він не призначений саме для Вашого симулятора.

UKBB Київ Бориспіль JEPP  FS9  FSX  P3D  XPL 
UKDD Дніпро JEPP  FS9  FSX  P3D 
UKDE Запоріжжя JEPP  FS9  FSX 
UKDR Кривий Ріг JEPP  XPL 
UKHH Харків Основа JEPP  FS9  FSX  XPL 
UKKG Кіровоград (Кропивницький) JEPP  AIP  FS9 
UKKK Київ Жуляни JEPP  FS9  P3D  XPL 
UKKM Київ Антонов JEPP  AIP  FS9  FSX 
UKLI Івано Франківськ JEPP  FS9  FSX  P3D  XPL 
UKLL Львів Данило Галицький JEPP  FS9  FSX  P3D  XPL 
UKLN Чернівці JEPP  XPL 
UKLR Рівне JEPP  P3D 
UKOH Херсон JEPP  P3D 
UKOO Одеса JEPP  FS9  FSX  P3D  XPL 
UKLU Ужгород JEPP  FSX  XPL 
UKWW Вінниця Гавришівка JEPP  XPL 
VFR Charts Карти для візуальних польотів AIS 

З ЧОГО ПОЧАТИ?

Крок 1

По-перше, Вам необхідно зареєструватися в мережі VATSIM. Просто перейдіть по посиланню сюди. Це приведе Вас на форму реєстрації, де лише потрібно буде заповнити необхідні поля. Будь ласка, заповнюйте їх справжньою інформацією про себе і з розумом вибирайте ваш дивізіон.

Крок 2

Обзаведіться симулятором. На поточний момент існує безліч різних видів симуляторів - Microsoft Flight Simulator, Prepar3D, X-Plane. Яким з них користуватися - Ваш особистий вибір. На жаль, на цьому етапі ми нічим допомогти Вам не можемо. Просто візьміть свою копію симулятора і встановіть її на ваш ПК.

Крок 3

Скачайте і встановіть програму-клієнт. Кожна версія програми використовується з певною версією симулятора, тому ми склали для Вас невеликий список. Виберіть потрібний Вам клієнт відповідно до того симулятора, який Ви використовуєте.

FS9 FSX P3D XPL
vPilot o o
xPilot o
Swift o o o o
XSquawkBox o
SquawkBox o o
FSInn o o

Крок 4

Запустіть симулятор і зайдіть в налаштування клієнта. Перед роботою Вам необхідно його налаштувати, а саме ввести своє ім'я і позивний, а також ввести один з IP адрес сервера VATSIM, який найближче розташований до Вас.

Розташування сервера IP сервера ID сервера
Toronto, Canada 165.22.239.218 CANADA
Frankfurt, Germany 157.230.25.177 GERMANY-1
Frankfurt, Germany 157.230.17.198 GERMANY-2
Singapore 68.183.185.148 SINGAPORE
London, UK 209.97.177.84 UK-1
London, UK 161.35.40.246 UK-2
New York, USA 134.209.67.219 USA-EAST
San Francisco, USA 165.22.163.56 USA-WEST

Крок 5

Ви готові до польоту, Вам залишилося тільки підключитися до мережі, запустити двигун і можете злітати ...

ОСНОВИ ПОЛЬОТІВ

ЗНАЙТЕ ТЕ, НА ЧОМУ ВИ ЛІТАЄТЕ

Пам'ятайте, що при польотах в мережі, Вам слід переконатися в тому, що Ви не будете робити помилок при пілотуванні. Це вимагає від Вас вивчення Вашого літака, його систем і того, як ними користуватися.
Тому радимо приділити час на те, щоб почитати інструкції з управління тим літаком, який Ви обрали. Якщо ж читання Вас лякає - завжди можна знайти навчальні відео на YouTube.

ПЛАНУЙТЕ ВАШ ПОЛІТ

Перш ніж злітати, визначтеся куди і як Ви летите. Літаки не літають по прямій лінії, і як будь-якому іншому транспорту їм потрібен маршрут, що включає точки поворотів і повітряні траси. Так само слід правильно вибирати висоту польоту відповідно до правил. В Україні всі польоти в західному напрямку виконуються на парних висотах, а в східному напрямку - на НЕ парних висотах.
Більше про планування ...

ПРИСТОСУЙТЕСЬ ДО УМОВ

Так як Ви летите серед інших пілотів, Вам слід подумати про те, як уникнути конфлікту з ними в польоті. Це включає оцінку погодних умов, наприклад, при виборі злітно-посадкової смуги слід пам'ятати, що літаки злітають проти вітру. Інший важливий момент полягає в тому, що при відсутності диспетчера пілоти літають не координовано, тому всім слід відстежувати повідомлення на Unicom і там же повідомляти про свої дії іншим.
Більше про погоду ...

ВИВЧАЙТЕ БІЛЬШЕ

Не лінуйтеся! Це серйозне хобі, яке дає Вам безмежні можливості - від практикування свого англійського, до вивчення авіаційного права і процедур. Завжди продовжуйте вчитися і покращувати свої навички пілотування. Ми регулярно будемо Вам допомагати в цьому. Таким чином скоро Ви не тільки повністю опануєте польотами в симуляторі, але, можливо, це навіть допоможе Вам у вашому житті.
Документи ...

ЛЬОТНА ПІДГОТОВКА

Крім тієї інформації, яку ми надаємо Вам тут, ми також пропонуємо Вам пройти навчання в нашій Школі Пілотів, де Ви можете вивчити основи виконання польотів, а також отримати рейтинги.

ПЛАНУВАННЯ ПОЛЬОТУ

Мета планування в тому, щоб мати уявлення про те, як долетіти з аеропорту вильоту в аеропорт прибуття. Ми розділимо планування на три етапи:

 • Планування маршруту
 • Вибір ешелону (висоти) польоту
 • Заповнення плану польоту

Для прикладу давайте складемо маршрут. В першу чергу необхідно вирішити звідки і куди буде виконуватися політ, наприклад, з аеропорту міста Київ - Бориспіль до Дніпропетровська. Знаючи куди ми летимо, ми так само можемо дізнатися коди ІСАО цих аеропортів - UKBB і UKDD відповідно.

Тепер, маючи коди, ми можемо скласти сам маршрут. Він являє собою навігаційні точки і повітряні траси, які з'єднують їх. Існує два способи скласти маршрут: користуючись навігаційними картами або використовуючи генератори маршрутів. Складання маршруту по карті займає час і вимагає вправності, тому ми скористаємося генератором маршруту, створеного нашими колегами ось тут. В результаті отримаємо маршрут:

PI L33 DEMER M70 ORSUS

Як Ви бачите, він складається з точок (PI, DEMER, ORSUS) і трас (L33, M70). Вони знадобляться нам для здійснення навігації вручну або за допомогою автопілота.

Після визначення маршруту, нам потрібно визначитися з висотою польоту. Правила вибору висоти на території України досить прості - при польоті в західному напрямку висота (ешелон) повинна бути парною, при польоті в східному - НЕ парною. Так само в нашій країні застосовується концепція скорочення вертикального ешелонування RVSM, завдяки чому різниця між протилежними за направленням трасами складає 1000 футів. Для подання цієї концепції ми підготували для Вас невелику таблицю, таким чином сітка висот будується від землі до висоти 66 000 футів.

ЗАХІД (179° - 360°) СХІД (001° - 180°)
FL320 (32 000ft)
FL310 (31 000ft)
FL300 (30 000ft)
FL290 (29 000ft)
FL280 (28 000ft)

Наш маршрут лежить на схід, а значить висота польоту повинна бути не парною. Виберемо її в залежності від типу літака, на якому будемо летіти - чим більше літак, тим вище він може летіти. Наприклад при польоті на Boeing 737 ми з легкістю можемо зайняти висоту в 29 000 футів, що відповідає ешелону 290 (просто відкиньте останні два символи від висоти).

Останній етап - це заповнення плану польоту і відправка його в VATSIM. Незалежно від того, який тип польоту Ви маєте намір зробити, якщо Ви плануєте злітати - план польоту повинен бути поданий. Існує два способи щоб подати план польоту - через функцію клієнта в симуляторі або ж на спеціальному сайті тут.
У будь-якому випадку, поля які Вам належить заповнити однакові, давайте розглянемо їх:

Type of flight – правила польотів IFR для польотів за приладами і VFR для візуальних польотів.
Callsign – ваш позивний зазвичай складається з реєстраційного номера (наприклад UR-PSA) або індексу авіакомпанії з номером рейсу (наприклад AUI72K).
Aircraft type – 4 символу ICAO коду типу повітряного судна (наприклад B737).
True airspeed – істинна повітряна швидкість польоту по маршруту в вузлах.
Departure – 4 символу ICAO коду аеродрому вильоту (в нашому прикладі UKBB).
Departure time – передбачуваний час вильоту в форматі UTC (всесвітнього координованого часу).

Cruising altitude – висота польоту або ешелон (в нашому прикладі ешелон 290) може бути записаний наступним чином:
 • Ешелон польоту в футах - символом F і 3 числами (наприклад F330);
 • Ешелон польоту в метрах - символом S і 4 числами (наприклад S1130);
 • Абсолютна висота польоту в сотнях футів - символом А і 3 числами (наприклад А040);
 • Абсолютна висота польоту в десятках метрів - символом М і 4 числами (наприклад М0840).
Route – передбачуваний маршрут польоту, який повинен складатися з маршрутних точок і повітряних трас. У разі якщо точка не має індексу, вона може бути вказана координатами (наприклад 46N078W). Якщо дві точки не з'єднані між собою трасою, між ними повинна бути вказана абревіатура DCT (direct).
В цьому розділі так само вказуються всі плановані зміни висоти або швидкості по маршруту. Для цього в маршруті після точки, де буде відбуватися зміна, за знаком поділу (slash) вказуються параметри (наприклад MAY / N0400F360 де N0400 - швидкість 400kts, F360 - ешелон 360). Висота може вказуватися відповідно до правил, описаних пунктом вище, швидкість може вказуватися в вузлах (наприклад N0430), сотих частках числа Маха (наприклад M085) або в кілометрах в годину (наприклад К0830).
Destination – 4 символу ICAO коду аеродрому прибуття (в нашому прикладі UKDD).
Estimated time in route – передбачуваний час польоту.
Voice capabilities – визначення типу зв'язку з диспетчерами (голосом, тільки текстом, або прийом голосу).
Remarks – необов'язкове поле для додаткової інформації.
Fuel on board – час, за який у Вас повністю закінчиться паливо.
Alternate – 4 символу ICAO коду запасного аеродрому.
Pilot name – ваше ім'я відповідно до реєстрації VATSIM.
VATSIM ID і пароль, які Ви отримали під час реєстрації.

Якщо Ви заповнюєте план польоту з клієнта в симуляторі, деякі з цих полів можуть бути відсутні і Вам немає потреби їх заповнювати. На цьому підготовка до польоту завершена.

ЯК ВРАХУВАТИ ПОГОДУ

Головним джерелом інформації про погоду в VATSIM є закодовані повідомлення METAR. Такі повідомлення публікуються кожні 30 хвилин для більшості аеропортів по всьому світу і вільно доступні в інтернеті. Вони містять декілька видів надзвичайно важливої метеорологічної інформації, такий як параметри вітру, явищ погоди, тиску повітря, стану злітно-посадкової смуги і т.д. Для того, щоб розкодувати і зрозуміти інформацію, зашифровану в коді METAR, розглянемо наступний приклад.

METAR UKBB 030800Z VRB02MPS 9999 BKN050 M19/M20 Q1028 86411040 36821040 NOSIG

Такий код ми можемо отримати за запитом UKBB для аеропорту Київ Бориспіль.

METAR - ідентифікатор типу закодованої інформації, в нашому випадку регулярна зведення погоди.

UKBB - аеродром для якого складена дана зведення.

030800Z - дата (03) і час (0800Z) спостереження.

VRB02MPS - перші три символи - напрямок вітру в градусах (VRB - вказує на те, що напрямок вітру змінний ) і наступні символи - швидкість вітру і одиниці її вимірювання (02MPS).

9999 - видимість у землі в метрах, якщо вказано число 9999 - видимість більше 10 кілометрів. Якщо замість видимості вказано код CAVOK - видимість більше 10 кілометрів, відсутні небезпечні явища погоди і хмари з нижньою межею хмарності нижче 5000 футів. Якщо з яких-небудь причин неможливо визначити видимість у землі, використовують видимість на ЗПС, наприклад, R36L / 5000, де R36L позначає смугу 36L, а видимість на ній становить 5000 метрів.

BKN050 - тип і висота нижньої межі хмарності в сотнях футів, в даному прикладі хмари розірвані (broken) з нижньою межею на висоті 5000 футів. Ви можете зустріти наступні типи хмарності: FEW - fewer незначна, SCT - scattered розсіяна, BKN - broken розірвана і OVC - overcast суцільна. Якщо після висоти нижньої межі хмарності зазначена абревіатура CB, вона вказує на наявність купчасто-дощових хмар.

M19 / M20 - температура і точка роси в градусах Цельсія (-19° і -20°), символ M вказує на температуру нижче нуля.

Q1028 - тиск повітря в гектопаскалях 1028hPa.

86411040, 36821040 - стан злітно-посадкової смуги:

 • 86,36 - номер смуги, якщо смуг кілька - цифра 50 додається до номера смуги для правої смуги, таким чином 86 відповідає смузі 36R, а 36 смузі 36L, число 88 вказує що описаний стан може бути застосовано для всіх смуг;
 • 4, 8 - вид покриття смуги (дощ, сніг, сльота і т.д.);
 • 1, 2 - ступінь покриття;
 • 10, 10 - товщина покриття в сотих міліметра, 0.1 mm;
 • 40 - коефіцієнт зчеплення в сотих 0.4 - чим вище число - тим краще зчеплення.

Більш докладно процес розшифровки коду METAR описаний в нашій інструкції ...


Тепер давайте задамося кількома питаннями...

ЧИ МИ МОЖЕМО ВИКОНУВАТИ ПОЛІТ У ТАКИХ ПОГОДНИХ УМОВАХ?

У першу чергу нам потрібно визначити, при такій погоді чи можемо ми летіти в принципі. Існує безліч обмежень, що стосуються видимості і хмарності, особливо при візуальних польотах. Якщо поточні умови нижче мінімумів - виконувати політ стає неможливим. Навіть незважаючи на те, що ми літаємо віртуально, проте ми рекомендуємо Вам брати до уваги погодні умови та Ваші навички пілотування в поганих погодних умовах при прийнятті рішення на виконання польоту. Ось деякі з основних мінімумів, використовуваних в цивільній авіації:

VFR CAT I CAT II CAT IIIA CAT IIIB CAT IIIC
НИЖНЯ МЕЖА ХМАР 1000 ft <200 ft 200-100 ft 100-50 ft >50 ft 0 ft
ВИДИМІСТЬ 5000 m <550 m 550-350 m 350-200 m 200-50 m 0 m

Якщо поточні погодні умови нижче даних мінімумів, можливо краще відкласти політ.

ЯКУ ЗЛІТНО-ПОСАДКОВУ СМУГУ СЛІД ВИКОРИСТОВУВАТИ?

Якщо в потрібному Вам аеропорту є диспетчер, Ви навряд чи поставите це питання, адже диспетчер сам повідомить Вам робочу смугу. Однак якщо диспетчера на даний момент немає, Вам доведеться визначити її самостійно, для цього нам і потрібні параметри вітру.

Як Ви вже знаєте літаки злітають і сідають проти вітру. У нас вже є напрям звідки дме вітер, отримане з коду METAR, курс смуги ми можемо дізнатися або з карт аеродрому, або приблизно визначити додавши в кінець номера смуги нуль. Таким чином обчислити робочу смугу досить легко - чим ближче один до одного напрямок вітру і курс смуги - тим краще, а значить при вітрі, наприклад, 330 градусів і смугами 18 і 36 ми бачимо, що різниця в вітрі між курсами 330 і 360 всього 30 градусів, значить це і буде робоча смуга.

НАВІЩО НАМ ТИСК?

Ми вимірюємо висоту за допомогою барометричного приладу, так що по суті, то що Ви бачите на шкалі - НЕ висота, а різниця між тисками на початковій і поточної висоті. При польотах на великих висотах ми встановлюємо на висотомірі тиск QNE рівне 1013.2 гПа, завдяки цьому на всіх літаках висотоміри не розходяться в показаннях висоти. Але на малих висотах польоту нам також потрібно враховувати перешкоди на землі. Для цього на картах наносять їх висоти, однак якби ми все ще використовували стандартний тиск в 1013гПа, ці висоти постійно змінювалися б, так як тиск повітря не постійний. Щоб ми могли використовувати постійні висоти перешкод нам необхідно встановлювати тиск аеродрому, наведене до середнього рівня моря QNH, яке ми отримуємо з METAR, завдяки чому всі висоти на картах завжди будуть відраховуватися від середнього рівня моря і не будуть змінюватися при зміні тиску.

Під час набору висоти ми будемо перетинати так звану висоту переходу - висоту, на якій потрібно змінити тиск на висотомірі з QNH на QNE. Ця висота вказана в картах аеродромів, а в Україні вона становить 10 000 футів.

При зниженні ми будемо перетинати ешелон переходу - ешелон, на якому висотомір встановлюється з тиску QNE на QNH аеродрому прибуття. Його ми отримуємо з METAR або ж від диспетчера. Ешелон переходу так само опублікований на картах, в Україні він змінюється в залежності від тиску QNH і може бути ешелоном 110, 120 або 130.

ЛОКАЛЬНА ДОКУМЕНТАЦІЯ

ENR 1.1 - Общие правила
ENR 1.2 - Правила визуальных полетов
ENR 1.3 - Правила полетов по приборам
ENR 1.4 - Классификация воздушного пространства ОВД
ENR 1.5 - Процедуры полета в зоне ожидания, прилета и вылета
ENR 1.6 - Обслуживание с использованием систем наблюдения ОВД и правила
ENR 1.7 - Порядок установки высотомера
ENR 1.8 - Дополнительные региональные правила
ENR 1.9 - Организация потоков воздушного движения
ENR 1.10 - Планирование полетов
Наказ #478 - Про затвердження Правил польотів цивільних повітряних суден у повітряному просторі України
Наказ #486 - Про затвердження Правил ведення радіотелефонного зв'язку та фразеології радіообміну в повітряному просторі України
Наказ #521 - Про затвердження Правил обслуговування повітряного руху з використанням систем спостереження

МІЖНАРОДНА ДОКУМЕНТАЦІЯ

ICAO Doc.4444 - Организация воздушного движения
ICAO Doc.9432 - Руководство по радиотелефонной связи

ПРИЄДНУЙТЕСЬ