ДИСПЕТЧЕРИ

Диспетчери відповідальні за обслуговування повітряного руху, прискорення і упорядкування потоків судів. У мережі вони так само виконують інформаційні функції, допомагаючи пілотам розібратися з їх проблемами.

ГОСТЬОВІ ДОПУСКИ

Ви є диспетчером іншого підрозділу VATSIM і хочете обслуговувати повітряний рух в Україні?
Приєднуйтеся до гостьових диспетчерів vACC Ukraine!

ЯК СТАТИ ДИСПЕТЧЕРОМ?

Крок 1

По-перше, Вам необхідно зареєструватися в мережі VATSIM, якщо Ви ще не зробили цього. Просто перейдіть по посиланню сюди. Це приведе Вас прямо на форму реєстрації, де лише потрібно буде заповнити необхідні поля. Будь ласка, заповнюйте їх справжньою інформацією про себе і з розумом вибирайте Ваш дивізіон.

Крок 2

Так як в мережі VATSIM Україна відноситься до російськомовного дивізіону VATRUS переконайтеся що ваш обліковий запис VATSIM прив'язаний до регіону Europe, дивізіон - Russia, для цього слід зайти в ваш профіль користувача по посиланню тут. У разі, якщо Ваш регіон або дивізіон не відповідає вище зазначеним, Ви так само можете змінити їх на даній сторінці.

Крок 3

У диспетчерів, як і у пілотів повинно бути своє робоче середовище. Якщо для пілотів ним є симулятор, для диспетчерів це клієнт. Для мережі VATSIM існує кілька диспетчерських клієнтів, однак найпоширенішим з них є EuroScope. Ми так само користуємося саме їм. Завантажити клієнт вы можете за посиланням тут.

Крок 4

Головною відмінністю диспетчерів від пілотів є те, що Ви не можете просто так увійти в мережу як диспетчер. Для того, щоб обслуговувати повітряний рух Вам необхідна певна підготовка і допуск на диспетчерську позицію. Існує кілька диспетчерських позицій і рейтингів, відповідних їм. Ми постаралися докладно описати їх в таблиці нижче.

Рейтинг Диспетчерська позиція Зона відповідальності
Student 1 Видача/руління Видає повітряним суднам дозволи на виліт, забезпечує їх руління від стоянки до ЗПС і назад.
Student 2 Вишка Обслуговує роботу злітно-посадкової смуги - дозволяє злети і посадки, контролює польоти в районі аеродрому.
Student 3 Підхід/Виліт Забезпечує виліт і прибуття повітряних суден. Контролює будь-який повітряний рух в зоні своєї відповідальності.
Controller Районний диспетчерський центр Обслуговує повітряні судна під час польоту за маршрутом, а так само транзитні повітряні судна.
Instructor Учбовий центр Займається підготовкою диспетчерського складу, призначає іспити для отримання диспетчерських рейтингів.

Таким чином відповідальність диспетчера зростає в міру присвоєння йому вищого рейтингу. Як новачок в диспетчерській справі, першим рейтингом, який Ви можете отримати є Student 1, він дозволить Вам керувати літаками на землі.

Крок 5

Тепер поговоримо про те, як ви можете отримати свій рейтинг ...
Насамперед Вам необхідно авторизуватися на нашому диспетчерському порталі за посиланням тут (досить лише увійти під своїм обліковим записом VATSIM). Він стане вашим робочим кабінетом, де ви будете вчитися і здавати іспити на отримання диспетчерських рейтингів. А тепер давайте знайдемо вам інструктора.
Після авторизації, Вам буде доступний весь необхідний функціонал. В першу чергу рекомендуємо Вам ознайомитися з програмою підготовки диспетчерів і матеріалами, які потрібні Вам для складання іспиту на рейтинг. Потім необхідно зв'язатися з одним з інструкторів, їх контактні дані ви можете знайти в розділі "Користувачі", вкладка "Інструктори". Ваш інструктор пояснить Вам подальший план дій і відповість на будь-які питання.

Крок 6

Як ви вже зрозуміли, для того, щоб отримати ваш перший рейтинг вам доведеться складати іспит.
Іспит на рейтинг Student 1 передбачає лише теоретичну частину і складається з тесту на 20 питань. Відповівши не менше ніж на 15 запитань правильно тест вважається пройденим.
Для підготовки до тесту, ми рекомендуємо вам користуватися "програмою підготовки", яка також представлена​на диспетчерському порталі. Програма представляє із себе список документів і конкретних пунктів з них, які Вам необхідно знати для успішного проходження тесту.
Зверніть увагу, що тести складені виключно по тих пунктах, які описані в плані, а сам іспит автоматизований і на його результат можете вплинути тільки Ви. Таким чином все залежить тільки від Вас і ваших знань.
Для того, щоб пройти тест скористайтеся кнопкою на головній сторінці порталу, щоб подати запит на отримання допуску до тестування. Як тільки інструктор підтвердить Ваш запит Ви можете здавати тест. Бажаємо Вам успіху!

Крок 7

Успішно склавши тестування ваш інструктор оформить заявку на отримання рейтингу. Як правило, на обробку заявки йде не більше 7 днів. Як тільки Вам буде присвоєно рейтинг на Вашу пошту, вказану при реєстрації в VATSIM, прийде лист про зміну.
З цього моменту Ви офіційно є диспетчером і можете обслуговувати повітряний рух в Україні!

ПОВІТРЯНИЙ ПРОСТІР

  • UKBV - РПИ Киев
  • UKDV - РПИ Днепр
  • UKFV - РПИ Симферополь
  • UKOV - РПИ Одесса
  • UKLV - РПИ Львов

Кожен РПІ також є диспетчерським районом CTA і обслуговується диспетчером районного центру.

У зв'язку з тим, що VATSIM ставить за мету бути поза політикою і не створювати свідомо конфліктні ситуації, на поточний момент ми використовуємо структуру ПП від 2012 року, яка не в повному обсязі відповідає тій, що використовується зараз в реальному житті.

Кожен район польотної інформації відповідно поділений на вузлові диспетчерські райони ТМА, які обслуговують певні аеропорти або аеровузли (в разі, коли кілька аеропортів розташовуються поруч). Межі зон ТМА можна визначити користуючись маршрутними картами Enroute. Нижче представлена таблиця частот основних диспетчерських позицій, які обслуговують зони СТА і ТМА, їх частоти і радіопозивні використовувані нами в VATSIM.

Позиція Частота Сектор Позивний
РПИ Киев
UKBV_CTR 135.150 CTA Киев (общий) Киев Радар
UKBV_APP 124.670 TMA Киев (общий) Киев Радар
UKBV_1_APP 127.720 TMA Киев BV-1 Киев Радар
UKBV_2_APP 124.670 TMA Киев BV-2 Киев Радар
UKBB_APP 122.770 TMA Киев (общий) Киев Радар
UKBB_3_APP 128.120 TMA Киев BV-3 Киев Радар
UKBB_4_APP 122.770 TMA Киев BV-4 Киев Радар
РПИ Днепропетровск
UKDV_CTR 125.120 CTA Днепропетровск (общий) Днипро Радар
UKDD_APP 119.400 TMA Днепропетровск Днипро Радар
UKHH_APP 133.900 ТМА Харьков (общий) Харьков Радар
UKHH_1_APP 118.100 ТМА Харьков Харьков Радар
UKHH_2_APP 133.900 ТМА Харьков Харьков Радар
UKDE_APP 119.200 ТМА Запорожье Запорожье Подход-Радар
РПИ Симферополь
UKFV_CTR 120.400 CTA Симферополь (общий) Симферополь Радар
UKFF_APP 124.700 ТМА Симферополь (общий) Симферополь Радар
РПИ Одесса
UKOV_CTR 132.200 CTA Одесса (общий) Одесса Радар
UKOO_APP 120.900 ТМА Одесса (общий) Одесса Радар
РПИ Львов
UKLV_CTR 134.050 CTA Львов (общий) Львов Радар
UKLL_APP 120.525 ТМА Львов (общий) Львов Радар

Інформацію про частотах і позивних диспетчерських позицій вишки, рулювання, видачі, АТИС можна знайти в картах аеродромів.

УКРАЇНА РАДАР

У мережі VATSIM для забезпечення більшого покриття повітряного простору в Україні використовується така диспетчерська позиція як Україна Радар.
Зоною відповідальності диспетчера даного диспетчерського пункту є всі п'ять районів польотної інформації нашої країни (UKBV, UKDV, UKFV, UKOV, UKLV) в разі відсутності інших диспетчерів, що забезпечують контроль в даних районах. Таким чином один диспетчер забезпечує обслуговування повітряного руху на всій території України.
При цьому обслуговування може надаватися як від землі, так і з певної висоти / ешелону, про що диспетчер зобов'язаний вказати в коментарях до своєї позиції.
Відповідно для даної позиції виділена окрема частота.

Позиція Частота Сектор Позивний
UKR_CTR 123.470 CTA Киев, СТА Днепропетровск, СТА Симферополь, СТА Одесса, СТА Львов Украина Радар

СИСТЕМА ВЕРТИКАЛЬНОГО ЕШЕЛОНУВАННЯ

В Україні застосовується стандартна півколова система вертикального ешелонування з секторами ЗАХІД (180-359 градусів) / СХІД (360-179 градусів), одиниці виміру висоти - фути. Всі повітряні судна, що виконують, політ в ЗАХІДНОМУ напрямку повинні перебувати на парному ешелоні, що виконують політ в СХІДНОМУ напрямку - на НЕ парному.
Мінімальні вертикальні інтервали при польотах до ешелону FL290 складають 1000 футів. При польотах від FL290 до FL660 мінімальний вертикальний інтервал дорівнює 2000 футів.
У шарі від FL290 до FL410 включно діє ешелонування згідно правил RVSM (Reduced Vertical Separation Minimum) при яких мінімальний вертикальний інтервал становить 1000 футів.

ЛОКАЛЬНА ДОКУМЕНТАЦІЯ

ENR 1.1 - Общие правила
ENR 1.2 - Правила визуальных полетов
ENR 1.3 - Правила полетов по приборам
ENR 1.4 - Классификация воздушного пространства ОВД
ENR 1.5 - Процедуры полета в зоне ожидания, прилета и вылета
ENR 1.6 - Обслуживание с использованием систем наблюдения ОВД и правила
ENR 1.7 - Порядок установки высотомера
ENR 1.8 - Дополнительные региональные правила
ENR 1.9 - Организация потоков воздушного движения
ENR 1.10 - Планирование полетов
Наказ #478 - Про затвердження Правил польотів цивільних повітряних суден у повітряному просторі України
Наказ #486 - Про затвердження Правил ведення радіотелефонного зв'язку та фразеології радіообміну в повітряному просторі України
Наказ #521 - Про затвердження Правил обслуговування повітряного руху з використанням систем спостереження

МІЖНАРОДНА ДОКУМЕНТАЦІЯ

ICAO Doc.4444 - Организация воздушного движения
ICAO Doc.9432 - Руководство по радиотелефонной связи

ПРИЄДНУЙТЕСЬ